חיפוש

אבחון עיוורון צבעים

האם תצליחו לזהות את המספרים?

בדיקת עיוורון צבעים - כל מה שרציתם לדעת

עיוורון צבעים נגרם בשל פגם ברגישות של פיגמנטים בתאי העין או בשל מחסור בהם. ברוב המקרים לא מדובר בראייה חסרת צבעים לחלוטין, אלא חוסר הבחנה בין גוונים דומים או בין צבעים שונים. במקרים נדירים בהחלט מתקיים עיוורון צבעים מוחלט (ראייה של גווני שחור-אפור-לבן בלבד), אך המקרה הנפוץ ביותר הוא חוסר יכולת להבחין בין כחול לצהוב או בין אדום לירוק.

לרוב מדובר בלקות מלידה, אבל היא עשויה להתפתח גם עקב בעיות סוכרת, כוויות מקרינת השמש (קרינת UV), פגיעה מוחית או חשיפה לחומרים כימיים שונים.

מובן שאפשר להסתדר בחיי היומיום עם עיוורון צבעים – אפילו פנסי הרמזורים בכל העולם מסודרים בסדר קבוע, כדי להנגיש אותם לנהגים עיוורי צבעים שלא יכולים להתבסס על צבעי פנסי הרמזור.

עם זאת, יש חשיבות רבה לאבחון התופעה, והדבר קריטי עוד יותר בגיל צעיר, כך שבדיקת עיוורון צבעים בהחלט רלוונטית.

קראו עוד בנושא: בדיקת ראייה לילדים

בדיקת עיוורון צבעים

אנו מבצעים בדיקות לאבחון עיוורון צבעים כחלק מבדיקות הראייה השגרתיות אצלנו. אנחנו מזמינים אותך לתאם אצלנו תור לבדיקה.

זקוקים לבדיקת ראייה?

בדיקות הראייה אצלנו נערכות בתיאום תור מראש

מדוע חשוב לאבחן ולבצע בדיקת עיוורון צבעים?

למרות שאין בימינו טיפול ממשי לעיוורון צבעים, אבחון התופעה יכול להקל רבות על עיוור צבעים.

עיוורון צבעים עלול להוביל לתסכול אצל תלמידי בית הספר שאינם מודעים לו, מאחר שטכניקות לימוד רבות מבוססות על צבעים. חוסר ההכרה בליקוי יכול להוביל לשיבוש בחוויית הלמידה ובהישגים. לעתים נעשה שימוש בצבעים שונים במבחנים במתמטיקה, ותלמיד עיוור צבעים לא יצליח להבחין בהבדל ביניהם.

כמו כן, מורים נוהגים לסמן הבדלים באמצעות טושים בצבעים שונים בלוח, וגם כאן הדבר יכול ליצור בלבול.

בנוסף, ההבדלים בין הצבעים יכולים להיות קריטיים (או אפילו מסוכנים) כשמדובר בשימוש בחומרים כימיים, במוצרי מזון וכמובן בעיצוב ובגרפיקה.

מהלך בדיקת עיוורון צבעים

במהלך בדיקת הראייה, האופטומטריסט יאתר ויאבחן את הלקות ועד כמה היא חמורה באמצעות מבחן אישיהרה. המבחן מכיל לוחות צבע מיוחדים שבהם מופיעים מספרים המורכבים מנקודות צבעוניות על רקע צבעוני. קיימות מספר דרגות למבחן, וככל שמתקדמים בדרגות ההבדל בין הגוונים הופך דק יותר.

בצעו מבחן בדיקת עיוורון צבעים אונליין, ודעו האם יש צורך באבחון מעמיק. (שימו לב כי מבחן זה אינו מדויק בשל איכות צבעי המסך שבו אתם משתמשים)

אופטיקה דורון
אחד העם 63, פתח תקווה

לפרטים נוספים

בקרו אותנו (רח' אחד העם 63 פתח תקווה), או השאירו פרטים ונחזור אליכם