חיפוש

עדשות מגע קשות נושמות

פתרון מצוין לבעלי צילינדר גבוה וקוצר ראייה משמעותי או לסובלים מקרטוקונוס

עדשות מגע קשות - לראייה מצוינת

עדשות מגע קשות היו סוג עדשות המגע הנפוץ ביותר עד לפני כמה עשורים. מאז, התפתחו דורות של עדשות מגע רכות (כמו עדשות מגע יומיות או עדשות חודשיות), אבל העדשות הרכות לא נותנות מענה מושלם לכולם. בעלי צילינדר (אסטיגמטיזם) גבוה, או מי שסובלים ממחלות קרנית שונות, יוכלו להגיע לראייה חדה רק עם עדשות המגע הקשות.

עדשות קשות מהדורות החדשים נקראות עדשות קשות נושמות – משום שהן מאפשרות מעבר חמצן גבוה לעין, ולכן נעימות יותר לשימוש.

ההבדל בינן לבין הוא שניתן להשתמש בהן באופן רב-פעמי למשך יותר זמן – כשנתיים בממוצע.

עם זאת, העדשות דורשות תהליך הסתגלות ארוך יותר מהעדשות הרכות, כמו גם תהליך התאמה ספציפי ומדויק על ידי אופטומטריסט מומחה.

עדשות מגע יומיות
למידע נוסף

בקרו אותנו בחנות בפתח תקווה, התקשרו אלינו או השאירו פרטים ונחזור אליכם

התאמת עדשות מגע קשות

מבנה העדשות הייחודי מאפשר ייצור מותאם אישית, שנותן מענה אופטי מדויק לבעיות ראייה מיוחדות.

לכן, הן מתאימות למי שסובלים מתופעות אופטיות כמו אסטיגמציה (צילינדר) וממחלת הקרטוקונוס. גם בעלי קוצר ראייה משמעותי יוכלו להיעזר בהן ולראות חד. העדשות יכולות להתאים גם למי שעברו טראומות בעיניים כמו סיבוכים לאחר ניתוח לייזר/תאונות, או למי שסובלים מיובש בעיניים.

ישנם מקרים מסויימים שהאופטומטריסט ימליץ על עדשות מגע קשות גם לילדים קטנים ואף לתינוקות, בהתאם לחומרת הבעיה.

תהליך ההתאמה של עדשות קשות מתבצע במספר מפגשים.

בשלב הראשון, האופטומטריסט מבצע בדיקת ראייה "כללית", לבחינת המספר הנדרש במשקפיים, וכן בדיקת מיפוי קרנית, המצלמת את פני שטח הקרנית. בהתאם לתוצאות הבדיקה, האופטומטריסט בוחן את הראייה עם עדשות קשות מתוך סט עדשות לבדיקה, ומבצע חישובים לצורך הזמנת עדשות מותאמות ללקוח.

חשוב לזכור שלא תמיד ההתאמה קולעת כבר בניסיון הראשון. לעומת עדשות מגע רכות, ש"נמתחות" על גבי העין, העדשות הקשות חייבות להתאים במדויק למבנה העין. לכן לא פעם נדרשים שינויים במבנה העדשה עד להתאמה המושלמת, ורק בבדיקה של העדשה בעין ניתן לבחון את התאמתה.

רק אופטומטריסט מומחה יוכל להתאים עדשות מגע קשות שימלאו את מטרתן באופן מיטבי ויעניקו ראייה מצוינת.

קראו עוד בנושא: עדשות מגע לקרטוקונוס

התאמת עדשות מגע קשות

הרכבת עדשות מגע קשות

איך עושים את זה בלי לפגוע בעין?

שאלות נפוצות בנושא עדשות מגע חודשיות

בעבר, עדשות מגע קשות היו הסוג היחיד שהיה קיים. אחרי פיתוח העדשות הרכות, הן הפכו להיות פחות נפוצות, אבל במקרים מיוחדים הן הפתרון המושלם. למשל, בעלי מחלות קרנית או מספרים גבוהים במיוחד ייהנו מחדות ראייה טובה יותר – שעדשות רכות לא יוכלו לספק.

משך השימוש תלוי בחומר הגלם של העדשות, ועשוי להימשך גם עד שנתיים. פרק הזמן הארוך של השימוש מתאפשר בזכות החומר שממנו עשויות העדשות. ככל שמקפידים לנקות את העדשות כראוי על פי ההוראות, הן יכולות לספק ראייה חדה ובטוחה לאורך זמן רב.

מאחר שהעדשות אינן מכילות נוזלים, לא עוברים דרכן חיידקים, שומנים וחלבונים. לכן, עדשות מגע קשות נושמות גורמות לפחות מקרים של דלקות עיניים על רקע זיהומי, לעומת עדשות מגע רכות. עם זאת, עדיין נדרשת תחזוקה שוטפת של העדשות באמצעות תמיסות ניקוי וחיטוי, אך עלות התכשירים לעדשות אלה יחסית נמוכה.

עדשות קשות מעניקות חדות ראייה טובה יותר בשל ההתאמה הספציפית והייחודית. מרכיבי עדשות קשות נהנים מראייה חדה וברורה יותר ומאיכות ראייה אופטימלית.

בנוסף, אם חל שינוי בראייה ויש צורך לשנות את המרשם, ניתן ללטש את העדשה הקשה ולבצע שינויים בכדי להתאים אותה למרשם החדש.

החיסרון העיקרי של העדשות הקשות הוא ההסתגלות לתחושה שלהן בעין, לעומת עדשות רכות. עדשות מגע רכות נצמדות לעין עם הרכבתן. תוך מספר שניות כמעט שלא מרגישים אותן בעין, ועם הזמן מתרגלים לתחושה שלהן. לעומת זאת, ההסתגלות לתחושה של עדשות המגע הקשות בעין תארך יותר זמן.

מובן שבשני המקרים מדובר בהכנסה של גוף זר לעין, והדבר אינו טבעי. עם זאת, בשל המבנה שלהן, העדשות הקשות הן פחות גמישות ולוקח יותר זמן להתרגל אליהן. אמנם קיימות גם עדשות היברידיות, שמשלבות מרכז של עדשת מגע קשה ושוליים מחומר רך – ובשל כך הן נוחות יותר להרכבה, אך עדיין לא ניתן להשוות אותן לעדשות הרכות.

כמו כן, עדשות מגע קשות לא מתאימות לשימוש בעת פעילות ספורטיבית, מאחר שהן אינן "נדבקות" לעין ועלולות ליפול במהלך ריצה.

חיסרון נוסף הוא שבשל המבנה שלהן, יכול לקרות מצב שיעבור גרגיר אבק בין העדשה לבין העין ונחוש אי נוחות זמנית.

על אף חסרונותיהן, עדשות המגע הקשות מהוות פתרון מצוין לבעיות אופטיות מגוונות, ולכן רבים בוחרים בהן.

מחירי העדשות נעים בטווח רחב למדי, החל מ-1600 ש"ח לזוג ועד ל-6000 ש"ח לזוג.

טווח המחירים הרחב נובע מחומרי הגלם השונים שמהם מיוצרות העדשות ומטכנולוגיית הייצור. ישנם סוגים שונים של עדשות בעלויות שונות.

לכל עין ולכל מקרה יש להתאים את העדשות שיועילו באופן הטוב ביותר למטופל. ייתכן שיהיו כמה אפשרויות, ובמצב זה האופטומטריסט יציג אותן בפניך ותוכל לבחור את העדשות הנוחות לך ביותר מבחינת העלויות.

חלק מקופות החולים מעניקות החזרים על עדשות קשות. לחצו כאן לפרטים.

בעבר העדשות היו מיוצרות מחומר בשם "PMMA", שהיה קשיח ולא אפשר לחמצן לעבור דרכו. בשנים האחרונות התחילו לייצר עדשות מגע קשות מחומרים אחרים שמאפשרים מעבר חמצן, ולכן הן מכונות גם "עדשות מגע קשות נושמות". חומר הגלם של העדשות מאפשר מעבר חמצן אחיד לעין לאורך כל שעות ההרכבה וגם מעבר חופשי של דמעות בין העדשה לעין.

אופטיקה דורון
אחד העם 63, פתח תקווה

לפרטים נוספים

בקרו אותנו (רח' אחד העם 63 פתח תקווה), או השאירו פרטים ונחזור אליכם