עדשות מולטיפוקל גם לקריאה בטאבלט

הסתגלות למולטיפוקל

כמעט לכל דבר חדש לוקח זמן להתרגל. אם זה טלפון חדש, שרשרת חדשה ואפילו אם מישהו שינה את הכיוון של הכיסא ברכב.

כאשר מסתגלים למשקפיים חדשים, המוח לומד לקרוא מחדש את התמונות שמגיעות משתי העיניים ולמזג אותן לתמונה אחת ברורה. במשקפיים רגילים, חד-מוקדיים, תהליך ההסתגלות ייארך כשבוע ימים, כאשר בעדשות מולטיפוקל תהליך זה יכול לארוך גם כחודש ימים.

למה נדרשת הסתגלות למולטיפוקל?

העדשות הרב-מוקדיות (עדשות מולטיפוקליות) כשמן כן הן, מחלוקות לשלושה מוקדי ראייה שונים: החלק העליון למרחק, החלק התחתון לקריאה, ובמרכז אזור הביניים (מתאים ללוח המחוונים ברכב, לדוגמא). תוכלו לקרוא על מבנה העדשות באופן מעמיק בלחיצה כאן.

בעקבות מבנה העדשות הייחודי, העין צריכה ללמוד "ללכת" למקום הנכון כדי לראות היטב. למה הכוונה? תחשבו על האופן שבו אתם קוראים. יכול להיות שהתרגלתם לקרב או להרחיק את הטלפון כדי לקרוא הודעות בבירור. כדי לקרוא עיתון, למשל, התרגלתם להסיט את הראש כלפי מטה. כאן בדיוק נכנס לתמונה נושא ההסתגלות למולטיפוקל. עם משקפי מולטיפוקל נצטרך בסך הכל להוריד את המבט אל חלקה התחתון של העדשה כדי לקרוא מקרוב. אם נסיט את הראש כלפי מטה כפי שהיינו רגילים עד כה, נביט מבעד לאזור המיועד לראייה למרחק והטקסט ייראה מטושטש. בעצם, נצטרך להתנגד לתנועה הטבעית הזו ולהסיט אך ורק את העיניים.

למידע נוסף:

שינוי פעולות ברירת המחדל של המוח לא קורה ביום אחד. נדרשת תקופת הסתגלות למולטיפוקל שבה נלמד איך לראות נכון עם העדשות ונרגיל את המוח לפעולות החדשות שיש לבצע כדי להגיע לראייה נוחה.

כיום קל יותר להסתגל לעדשות מולטיפוקל

עדשות מולטיפוקל קיימות כבר שנים רבות. בתחילת הדרך התקשו היצרנים להתמודד עם הבעיות האופטיות שנוצרו מהמבנה המדורג של עדשות המולטיפוקל. אחת הבעיות המרכזיות עד היום היא העיוותים שנוצרים בשולי העדשות. בעבר השוליים היו די גדולים, אך עם השנים החברות השונות הצליחו לצמצם אותם כך ששדה הראייה התרחב משמעותית. בשל כך, ההסתגלות לעדשות הפכה קלה יותר.

מדובר בהישג טכנולוגי, שניתן לזקוף לזכות היצרנים המובילים, אך הוא לא נעצר כאן. יצרני העדשות עושים מאמצים כבירים ועורכים מחקרים רבים כדי ליצור עדשות נוחות יותר שקל יותר להסתגל אליהן. כיום לוקחים בחשבון בתכנון העדשה פרמטרים נוספים, שנמצא במחקרים שיש להם השפעה על האופן שבו אנחנו רואים. כפועל יוצא מכך, אותם פרמטרים משפיעים גם על העדשות שאנחנו זקוקים להן ועל העיצוב האופטי שלהן. למשל, לוקחים בחשבון את קוטר האישון בעת תכנון העדשות. משום שהאור עובר לרשתית ולמוח דרך האישון, יש חשיבות רבה לקוטר של האישון. וכן, אפילו הגודל של האישון אינו זהה בין אדם לאדם, ופער של מילימטרים בודדים יכול לשנות לגמרי את עיצוב העדשה. כשלוקחים בחשבון את קוטר האישון, ממזערים את אזורי העיוותים בעדשות מולטיפוקל באופן ניכר.

הסתגלות לעדשות מולטיפוקל - לא מוותרים!

מולטיפוקל דורש התאמה מדויקת ומקצועית

התאמת עדשות מולטיפוקליות היא דבר מורכב. יש לקבוע את המרשם לכל אחד מחלקי העדשה ולבחור את סוג עדשות המולטיפוקל הרלוונטי, בהתאם למבנה העין ולאורח החיים והיומיום. לכן, מומלץ מאוד לבצע בדיקת ראייה והתאמה אצל אופטומטריסט מוסמך עם ניסיון בהתאמת עדשות מולטיפוקל. שימו לב כי כל סטייה קטנה מהמרשם המדויק עלולה להוביל במקרה הטוב לראייה לא מיטבית, אך באותה מידה יכולה לשבש את הראייה ולגרום לקשיי הסתגלות לעדשות.

אופטומטריסט מוסמך יידע לאבחן בעיות ראייה שונות שרלוונטיות להתאמה של העדשות. בין היתר, צניחת עפעפיים או חוסר סימטריה בין העיניים – אם עין אחת גבוהה מהשנייה או שהעיניים נמצאות במרחק שונה מהאף. מעבר לפרטים הרפואיים והפיזיולוגיים שהאופטומטריסט יבחן, הוא ישאל אתכם גם על אורחות חייכם כדי להתאים את העדשות שנכונות לכם. מומלץ להגיע לבדיקה לאחר שמדדתם את המרחק שממנו אתם רגילים לקרוא או לצפות טלוויזיה, כדי שיותאם מרשם מדויק.

הסתגלות מהירה למולטיפוקל – איך עושים זאת?

  • סבלנות. הסתגלות הוא תהליך שלא אורך מספר דקות. לפעמים זה ייקח מספר ימים ובמקרים אחרים אף חודש. לכן, יש להתאזר בסבלנות! אם אחרי חודש לא הצלחתם להסתגל, גשו חזרה לאופטומטריסט, הוא יידע מה לעשות.
  • הדרגתיות. אם כבר בתחילת השימוש, לאחר מספר שעות, אתם חשים מאמץ בעיניים או אי-נוחות, תנו מנוחה לעיניים. נסו להתחיל מהרכבה של מספר שעות מועטות, ובהדרגה העלו את מספר השעות עד שתרגישו שנוח לכם להרכיב את המשקפיים לאורך כל היום.
  • אימון. נסו לתרגל ולזהות את האזורים המתאימים בעדשה לראייה למרחקים שונים. איפה בעדשה הכי נוח לראות למרחק? לאן צריך להסיט את המבט כדי לקרוא הודעות בטלפון? מומלץ להיעזר בספר – קראו עמוד בספר כשאתם משפילים את המבט, ואז הישירו את המבט והסתכלו למרחק. חזרו על פעולה זו מספר פעמים.

בנוסף לטיפים הללו, כדאי להתחיל להשתמש במשקפי מולטיפוקל באופן הדרגתי. תתחילו מבדיקה של המשקפיים בישיבה ובעמידה סטטית. לאחר מכן אפשר להתחיל ללכת עם המשקפיים החדשים. עם זאת, כדאי להיזהר מירידה במדרגות או ירידה מהמדרכה. עם משקפיים "רגילים" למרחק, היינו מביטים למטה, מעריכים את הגובה של המדרגות והולכים בבטחה. במשקפי מולטיפוקל, אם נביט מטה נראה את הרצפה נעה כמו גלים, משום שחלקה התחתון של העדשה הוא שטח הקריאה. לכן, יש להרכין את הראש כלפי מטה בעת ירידה במדרגות ולהסתכל דרך שטח המרחק של העדשה, החלק העליון.

רק בשלב האחרון מומלץ להרכיב את המשקפיים גם בעת נהיגה. אגב, אם אתם מבלים שעות רבות על הכביש, אולי כדאי לשקול לרכוש משקפיים ייעודיים לנהיגה, איתם תוכלו לראות את הכביש, את לוח המחוונים ואת ה-waze בצורה ברורה ונוחה.

משקפיים על לוח בדיקה

הסבלנות משתלמת

מרכיבי מולטיפוקל נהנים מאיכות חיים אחרת. אחרי תקופת ההסתגלות, המוח מתרגל לאופן שבו צריך להביט מבעד לעדשות כדי לראות אובייקטים שונים ולבצע פעולות שונות. הזזות המבט או הראש קורות כבר באופן אוטומטי. בזכות העדשות המיוחדות, כבר לא צריך להסתובב עם שני זוגות משקפיים ולהחליף ביניהם בכל פעם שאנחנו משנים את המבט – ואנחנו עושים את זה די הרבה במהלך היום. רק תחשבו כמה פעמים בדקתם אם קיבלתם הודעות חדשות בטלפון, ותחשבו שבכל פעם כזו עליכם להרכיב מחדש את משקפי הקריאה.

דורון היה מצוין ומאוד אדיב

מסרתי משקפיים להחלפת עדשות אצל אופטיקה דורון ומאחר שהיה עיכוב בתיקון שלא היה תלוי בדורון, דורון דאג לפצות אותי בעדשות יקרות יותר ובזוג משקפיים בנוסף. זה לא מובן מאליו!

בהתאמה מקצועית של עדשות מולטיפוקל ההסתגלות תהיה מהירה, אך לא תמיד הפעם הראשונה תהיה מושלמת. בדיוק לכן ניתנת תקופת ההסתגלות, ואם אתם מרגישים שזה לא זה – פנו לאופטומטריסט ובדקו את האפשרויות. יכול להיות שיש סוג אחר של עדשות מולטיפוקל שיתאים לכם יותר, בשל ההבדלים בתכנון האופטי של העדשות. השתדלו להיות ספציפיים עד כמה שניתן – באילו פעולות אתם מרגישים חוסר נוחות? מה אתם מתקשים לראות בבירור? חשוב מכך, בחרו את החנות שבה אתם רוכשים את המשקפיים בקפידה, כך שתרגישו בנוח לשוב ולהתייעץ עם האופטומטריסט במהלך תקופת ההסתגלות.

האופטומטריסטים של אופטיקה דורון מומחים בהתאמת מולטיפוקל.

מזה 30 שנים אנחנו משפרים ללקוחות שלנו את הראייה, הגיע גם הזמן שלך לראות מצוין.

אודות דורון ברויטמן

הבעלים והאופטומטריסט הראשי של אופטיקה דורון. מזה 30 שנים אני לומד וחוקר את תחום האופטומטריה ומתעסק במקרים מיוחדים, כדי לסייע לכם לראות מצוין ולהרגיש בבית.

// לכתבות נוספות מאת דורון ברויטמן