התאמת עדשות מולטיפוקל

סטיגמה נפוצה על עדשות מולטיפוקל היא שקשה להתרגל אליהן. אבל מדובר רק בסטיגמה – כיום ישנן כל כך הרבה חברות שמייצרות סוגים שונים של עדשות, שכל אחד יכול למצוא את העדשה שמתאימה לו. ההבדל הגדול בין העדשות השונות הוא במבנה האופטי של העדשה, באופן הליטוש, בחלוקת שטח העדשה למרחקים השונים (מרחק, קריאה וביניים), בציפויים השונים, באיכות ובהרכב חומר הגלם ועוד. התאמת עדשות מולטיפוקל מקצועית ומדויקת תוביל לראייה חדה ונוחה בשימוש היומיומי במשקפיים.

למה חשובה התאמה מקצועית של משקפי מולטיפוקל?

באופן כללי, כשמדברים על עדשות מולטיפוקל מתכוונים לעדשות בעלות שלושה מוקדים שונים – מרחק (עד אינסוף), קריאה וביניים. העדשות הקלאסיות מכילות את שלושת המוקדים, במרווחים זהים, פחות או יותר. כלומר, אזור רחב למרחק, אזור רחב לקריאה, ואזור ביניים יחסית קטן, מאחר שהוא משמש בעיקר ככלי עזר למיקוד מהיר של העין במעבר בין המוקדים.

קיימים מבנים שונים של עדשות מולטיפוקל, וכל אחד מתאים למבנה עין שונה. פרמטרים שיכולים להשפיע על הבחירה הם המרחק בין האישונים, גודל האישון ואפילו מיקום העיניים בזמן קריאה. אופטומטריסט שמומחה בהתאמת משקפי מולטיפוקל יידע לאבחן מה מבנה העדשה המתאים. גם השגרה היומיומית של המטופל משפיעה על תכנון עדשות המולטיפוקל. לכן התאמת עדשות מולטיפוקל אינה דבר פשוט והיא דורשת אופטומטריסט מיומן לעניין.

למידע נוסף:

בקרו אותנו (רח' אחד העם 63 פתח תקווה), או השאירו פרטיכם ונחזור אליכם

קראו עוד בנושא:

איך לבחור מולטיפוקל

ככל שהטכנולוגיה התפתחה, התחילו לייצר עדשות מולטיפוקל שמתאימות לשימושים ספציפיים. למשל, עדשות משרדיות או עדשות לנהיגה.

עדשות לעבודה משרדית

עדשות המולטיפוקל אכן נותנות מענה לסיטואציות רבות במהלך היומיום, אך למי שעובדים בסביבה משרדית ומחפשים משקפיים שיהיו נוחים לעבודה, הן לאו דווקא הפתרון הראשון. הסיבה היא שמסך המחשב ממוקם במרחק של 60 ס"מ מהעיניים, לרוב. לעיתים מיקום צג המחשב לא רחוק מספיק כדי שניתן יהיה לראות אותו בבירור דרך האזור המיועד למרחק בעדשות המולטיפוקל. כך חלק ממי שעובדים עם עדשות מולטיפוקל מול מחשב מוצאים את עצמם מרימים את הראש בניסיון למצוא את האזור בעדשה שיספק ראייה נוחה למסך המחשב.

למי שעובדים בסביבה משרדית במשך שעות רבות במהלך היום יש פתרון נוח: עדשות מיוחדות לסביבה משרדית. חלקן העליון של העדשות מיועד לצפייה במסך המחשב, וחלקן התחתון מיועד לקריאה במרחק קרוב יותר (בערך 40 ס"מ), שהוא המרחק שבו אנחנו נוהגים להחזיק מסמכים או את הטלפון הנייד. העדשות הללו נותנות מענה למי שרוצה לראות מצוין ובנוחות בסביבה משרדית, ומוכן להתפשר על הראייה למרחק בזוג המשקפיים המיועד לעבודה.

כמו כן, ישנו סוג נוסף של עדשות לעבודה משרדית שמתאימות לסביבת עבודה של קבלת קהל, למשל. ניתן באמצעותן גם לראות את האדם שעומד מולכם, גם להסתכל על צג המחשב וגם לקרוא את האותיות הקטנות במסמכים.

קראו עוד בנושא עדשות אופיס – עדשות משרדיות.

מולטיפוקל גם לנהיגה

פיתוח חדש של חברת צייס הוא עדשות שמתאימות במיוחד לנהיגה. עדשות Drive Safe מכילות שדה ראייה רחב למרחק, כך שבעת הנהיגה תוכלו לראות היטב את הכביש ואת המראות. כמו כן, המבנה שלהם מותאם בדיוק לנהגים, כך שרואים בעזרתן מצוין את לוח המחוונים ומכשירי ניווט (GPS). היתרון האדיר של עדשות אלו טמון בציפוי החדשני שלהם, שמפחית עד 64% את החזרי האור מפנסי הרחוב ומפנסי הרכבים, ביחס לציפויי פרימיום אחרים מבית צייס.

תוכלו לקרוא עוד על עדשות ZEISS לנהיגה כאן.

עדשות ZEISS DriveSafe

התאמת עדשות מולטיפוקל מקצועית לראייה טובה יותר

הנה כמה טיפים חשובים כשרוצים לבחור מולטיפוקל:

  • התאמת העדשות דורשת ידע וניסיון שאין לכל אחד: בחרו רק אופטומטריסט מוסמך בעל רישיון משרד הבריאות, מומחה בהתאמת עדשות מולטיפוקל.
  • השתדלו להגיע לבדיקת הראייה כשאתם רעננים, ולא אחרי יום עמוס וגדוש.
  • הסבירו לאופטומטריסט בחנות אופטיקה את שגרת היומיום שלכם, את הצרכים שלכם ובאילו מקרים אתם מרגישים שהראייה שלכם חלשה יותר. כך ניתן יהיה לבחור מולטיפוקל שיתאים לכם.
  • ודאו כי אתם בוחרים מסגרת בעלת עומק מספק עבור עדשות מולטיפוקל, כך שתוכלו ליהנות משטח הקריאה במלואו.
  • בדקו את המשקל של המסגרת. מומלץ לבחור מסגרת קלה ונוחה, וכמובן מסגרת שתתאים לתווי הפנים שלכם.

תקופת הסתגלות

שימו לב כי לעדשות המולטיפוקל יש תקופת הסתגלות. לרוב התקופה בת 90 יום, שבמהלכן מומלץ להרכיב את המשקפיים כמה שיותר על מנת לבחון אם הן נוחות ומתאימות לכם. גם אם בהתחלה אתם מרגישים כי ההתאמה לא מושלמת, המשיכו להרכיב את המשקפיים. למרכיבים חדשים של עדשות מולטיפוקל ההסתגלות ארוכה יותר, מאחר שצריך להתרגל להזיז את העיניים ולא את הראש כדי להביט מבעד לחלקים השונים של העדשה. גם למוח לוקח זמן להתרגל לעדשות המולטיפוקל וללמוד להשתמש בהן.

יחס אישי ומקצועי

באתי עם תינוק בן שנה לעשות לו משקפיים בפעם הראשונה. השירות, היחס היה לא מובן מאליו, העובדים השירות המחירים המקום עצמו ויחס אישי ומקצועי. הנפיקו לי משקפיים על המקום (חצי שעה) מה שבשאר המקומות אמרו לי יומיים שלושה.. והמחירים היו הכי זולים מכל מה שבדקתי וראיתי לפני. ממליצה בחום!!!!

אם בכל זאת תרגישו שהעדשות לא מתאימות לכם כעבור חודש של שימוש, חזרו אל האופטומטריסט שיבדוק את הסיבות לחוסר הנוחות ויבחן אפשרות של החלפת העדשות או התאמה מחדש.

 

עדיין מתלבטים אילו עדשות מולטיפוקל לבחור? כתבו בתגובות ואשמח לייעץ.

אודות דורון ברויטמן

דורון ברויטמןהבעלים והאופטומטריסט הראשי של אופטיקה דורון. מזה 30 שנים אני לומד וחוקר את תחום האופטומטריה ומתעסק במקרים מיוחדים, כדי לסייע לכם לראות מצוין ולהרגיש בבית.

// לכתבות נוספות מאת דורון ברויטמן