מולטיפוקל: כל מה שצריך לדעת

תוכן העניינים

עדשות מולטיפוקל הן עדשות עם מספר מוקדי ראייה, או בשפה פשוטה יותר, ניתן לראות בעזרתם גם למרחק וגם לקרוב.

החל מגיל 40 האותיות הקטנות הופכות מטושטשות, ואין ברירה אלא להרכיב משקפי קריאה כדי לראות טוב יותר. אך הטרטור שבהחלפת המשקפיים למרחק ומשקפי הקריאה הופך מטרד, והפתרון האולטימטיבי לכך הוא שימוש במשקפי מולטיפוקל. אלה יתנו מענה לכל הצרכים, מבלי להסיר את המשקפיים מהעיניים.

אז למה יש כל כך הרבה סוגים? ואיך בדיוק זה עובד? הנה שמונה דברים שלא ידעתם על מולטיפוקל:

למידע נוסף

בקרו אותנו (רח' אחד העם 63 פתח תקווה), או השאירו פרטים ונחזור אליכם

עדשות רב מוקדיות

כשמדברים על עדשות מולטיפוקל מתכוונים לעדשות שקיימים בהן שלושה אזורי ראייה בעלי דיופטרים שונים, כשכל אחד מהם מיועד למטרה אחרת: קריאה, ביניים ומרחק. המעבר בין האזורים השונים מדורג, ללא פסים או "חלונות" כמו בטכנולוגיות ישנות יותר. יש אפילו עדשות מגע מולטיפוקל!

עדשות מולטיפוקל ZEISS
מבנה עדשות מולטיפוקל מבית ZEISS – האזור העליון למרחק והאזור התחתון לקריאה מקרוב

כמה זמן לוקח להסתגל לעדשות מולטיפוקל?

מאחר שהעדשות הרב-מוקדיות בנויות באופן שונה מעדשות משקפיים רגילות, עלינו ללמוד איך להשתמש בהן נכון. מדובר בתהליך שונה מאדם לאדם; אחד יסתגל בן רגע ואחר יזדקק לתקופת התנסות, שנעה בין שבוע לחודש ימים. במהלך תקופה זו המוח שלנו לומד כיצד לראות דרך עדשות המולטיפוקל ולהשתמש בהן. חשוב לבצע את התאמת העדשות אצל אופטומטריסט מוסמך, שיבין את הצרכים שלכם ואת סביבת העבודה היומיומית שלכם כדי להתאים מענה הולם שאליו תסתגלו במהירות.

ניסיתי סוג אחד של עדשות מולטיפוקל, אבל לא הסתדרתי איתו

מדובר בטכנולוגיה הולכת ומתפתחת, ומדי כמה חודשים מוכרז דור חדש של עדשות מולטיפוקל. השוני בין המותגים והחברות מתבטא במבנה העדשות, בחומרי הגלם המגוונים שנעשה בהם שימוש ובמיקומם של המוקדים. לכן ייתכן כי לסוג אחד של עדשות רב-מוקדיות לא תסתגלו, אך לאחר תסתגלו במהירות.

מה עושים אם לא מסתדרים?

כמעט כל חברה מציעה תקופת הסתגלות לעדשות, שבמהלכה המטופל ירכיב את משקפי המולטיפוקל וילמד את דרך השימוש בהן. התקופה משתנה בין החברות השונות, ואם לא הסתגלתם לסוג אחד, האופטומטריסט יתאים עבורכם עדשות מסוג אחר, עד להתאמה מושלמת.

המסגרת הנכונה

התאמת המסגרת לא פחות חשובה מהתאמת העדשות – כיסוי נרחב של העין מעצם הגבה וכמעט עד מתחת לארובת העיניים יעניק שטח מקסימלי למרחק ולקריאה. כמו כן יש לשים לב כי המסגרת קלילה על הפנים, ולקחת בחשבון כי העדשות מוסיפות משקל. בנוסף יש לשים לב שהמוטות מכסים עד אחרי האוזן, ואינם לוחצים בצידי הפנים.

משקפי מולטיפוקל
גם לקרוב, גם לרחוק. משקפי מולטיפוקל. Designed by Freepik

פתרון מצוין – אך לא לכל שימוש

אמנם הן נקראות "עדשות רב-מוקדיות", אך בסופו של דבר מדובר בשלושה מוקדים מרכזיים, שלפי חישוב המרחקים (למשל, המרחק שממנו אתם קוראים לרוב) מותאם המספר לכל מוקד. עם זאת, עדשות רב-מוקדיות לא יתאימו לעבודה מול מחשב, שכן סביבת העבודה והמרחקים שונים משימוש "רגיל" של ראייה למרחק בנהיגה וקריאת עיתון, למשל. לעבודה מול מחשב ניתן להתאים עדשות לעבודה משרדית שמורכבות משני מוקדים – מרחק צג המחשב ומרחק המקלדת או הדפים הכתובים. לכן חשוב למדוד את מרחק העבודה שלנו ואת מרחק הקריאה שלנו בבואנו לאופטומטריסט להתאמת עדשות משרדיות.

משקפי מולטיפוקל-שמש

בזמן הנהיגה אנחנו נדרשים לכמה מוקדים: בצפייה על הדרך, אנחנו מסתכלים למרחק; במבט על לוח המחוונים או על הנווטן (GPS), אנחנו מסתכלים לקרוב. בזמן נהיגה עדיף להתמקד בנהיגה בלבד, ולכן במקום להחליף זוגות משקפיים תוך כדי הנהיגה, רבים בוחרים לנהוג עם משקפי מולטיפוקל בעלי עדשות שמש. פתרון נוסף הוא לרכוש משקפי מולטיפוקל עם עדשות מתכהות בשמש ("עדשות מחליפות צבע"). בתוך מבנה עדשות אלה נראות שקופות, וביציאה לשמש הופכות כהות, בצבע חום או אפור, בהתאם לבחירתכם. ברגע שמתרגלים – כבר לא יכולים בלי.

הראייה שלי השתפרה פלאים

שנים שהייתי מטופל אצל אופטיקאי אחר שהחליט שאני כבר לא מסוגל לשים עדשות רכות וצריך לעבור ניתוח להשתלת עדשות מסובך. תודות לדורון ולדוקטור מומחה קרנית מבית חולים השרון שהפנה אותי אליו, הותאמו לי עדשות קשות נושמות שגם אני כבר לא צריך לעבור את הניתוח וגם הראייה שלי השתפרה פלאים.

יש על מי לסמוך

אבקש לציין לשבח את השרות המעולה שניתן לי באופטיקה דורון בפתח תקוה. יש על מי לסמוך גם לאחר מספר חודשים דורון והצוות גילו אחריות , נתנו מענה הולם ביותר וכן מקצועיות ויושרה. כל הכבוד!! יישר כוח!! ציון 5+

אין עליכם

תודה רבה על היחס החם, המקצועיות ,הסובלנות, האווירה המשפחתית והמשקפיים המהממים. אין עליכם איריס ודורון! מומלץ בחום!

אני לקוח של אופטיקה דורון כבר 20 שנים, מאז שהייתי ילד

השבוע רכשתי זוג משקפיים חדש באופטיקה דורון, וכמו תמיד קיבלתי שירות מצוין ומקצועי לא רק מדורון אלא מכל הצוות.

דורון מצא פתרון מושלם

לפני כ-5 שנים עברתי היפרדות רשתית ומאז לא הצלחתי להגיע למשקפי מולטיפוקל שאוכל לראות איתם נקי וברור. לאחר בדיקה מקצועית, דורון מצא לי פתרון ואמר שכן אוכל לראות בעין הבעייתית. סוף סוף אני רואה מעולה, 5 שנים לא ראיתי כך.

אתם נפלאים ועשיתם שינוי גדול בחיים שלי

קניתי אצלם משקפיים חדשים ואני ממליץ עליהם בחום. תודה לדורון ולצוות. אנשים אולי מתרגלים לראייה פחות ממושלמת, ורק אחרי שעושים שינוי, מבינים עד כמה זה חשוב ביומיום. זה מה שקרה לי.

MultiKid – מולטיפוקל לילדים

עדשות מיוחדות לילדים הסובלים מבעיות מיקוד ומיועדות לטיפול בפזילה ובעין עצלה, כמו גם בבעיות מיקוד לקרוב. בעצם מדובר בתחליף למשקפי הביפוקל המגושמים, שבהם רואים את החלונית בה נמצא שטח הקריאה, שהוא גם מתקדם יותר טכנולוגית ויוצר מעבר רך מרחוק לקרוב, וגם אסתטי יותר.

דורון ברויטמן

דורון ברויטמן

הבעלים והאופטומטריסט הראשי של אופטיקה דורון. מזה 30 שנים אני לומד וחוקר את תחום האופטומטריה ומתעסק במקרים מיוחדים, כדי לסייע לכם לראות מצוין ולהרגיש בבית.

רואים מצוין,
מרגישים בבית

לפרטים נוספים

בקרו אותנו (רח' אחד העם 63 פתח תקווה), או השאירו פרטים ונחזור אליכם

רוצה להגיע אלינו?

נא לבחור את השירות המבוקש...
בדיקת ראייה

לאחר הבדיקה תוכלו להזמין משקפיים או עדשות מגע

הזמנת משקפיים ללא בדיקה

למי שיש מרשם למשקפיים מרופא עיניים / אורתופטיסט

שירותי מעבדה

תיקונים וכיוונונים